مروری بر سریال های نوروز 1400؛ از پایتخت تا نون خ 3

تنها چند روز تا آغاز سال ۱۴۰۰ شمسی و به موازات آن شروع سریال های نوروزی 1400 باقی مانده است. در این مطلب نگاهی به سریال های نوروز ۱۴۰۰ خواهیم داشت. با زیپ فا همراه باشید.

سال ۱۳۹۹ به آخرین روز‌های خودش نزدیک می‌شود. سالی که فراز و نشیب‌های فراوانی را در آن تجربه کردیم. اما همواره تحویل سال نو، نوید امید و زندگی دوباره برای ما پارسی زبانان بوده است. یکی از بخش‌های جذاب نوروز هر سال، سریال‌هایی است که هر شب در ایام نوروز پخش می‌شود. سال ۱۴۰۰ نیز از این قاعده مستثنا نیست و قرار است سریال‌های جذابی را در قاب تلویزیون ببینیم. سریال‌هایی که بعضی از آن‌ها ادامه دهنده قصه پیشین خود خواهد بود و برخی دیگر نیز داستان‌های جدیدی را به تصویر می‌کشد.

در میان سریال‌های نوروز 1400 می‌توانید هر ژانری را ببینید. در کنداکتور سریال‌های عید ۱۴۰۰، هم سریال کمدی و خنده دار و هم سریال‌های جنایی و امنیتی می‌توانید پیدا کنید. در ادامه مروری داریم بر مهم‌ترین سریال‌های عید امسال که دیدنشان را نباید از دستشان بدهید.

بازگشت نقی از حج در سریال پایتخت 6

سریال پایتخت 6 پایان داستان بهتاش

نوروز سال ۱۳۹۹ با پخش سریال پایتخت 6 آغاز شد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و به موازات آن قوانین مربوط به قرنطینه خانگی، عوامل ساخت سریال نتوانستند دو قسمت آخر را به مرحله ساخت برسانند. حال باری دیگر قرار است در شب‌های نوروز ۱۴۰۰، سریال پایتخت را ببینیم. سریالی که قرار است به دو قسمت پایانی سریال که محوریت اصلی آن بهتاش فریبا است، بپردازد.

سریال پایتخت فراز و نشیب‌های فراوانی را در خط داستانی و همچنین در واقعیت تجربه کرده است. داستان از مهاجرت خانواده نقی از علی آباد به تهران آغاز شد و با عضو شورا شهر شدن هما، سفر خطرناک به ترکیه و درگیر شدن با داعش ادامه یافت و حال در فصل ششم، بهبود به خط داستانی داستان برگشته است و نقی معمولی نیز به عنوان راننده نماینده مجلس شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید: بررسی تخصصی سریال پایتخت 6 در سال 1400

 

ادامه داستان بهتاش فریبا

صحبت‌های بسیاری درباره دو قسمت پایانی سریال پایتخت 6 و اتفاقاتی که قرار است در آن رخ بدهد شده است، اما طبق توضیحات پیشین سیروس مقدم، داستان دو قسمت پایانی با محوریت حضور بهتاش در یکی از تیم‌های فوتبال ادامه خواهد یافت.

تیم بازیگری سریال پایتخت 6

در تصویری که از بازیگران این دو قسمت منتشر شده می‌توانید همان ترکیب همیشگی را مشاهده کنید. بازیگران سرشناسی که از جمله آن‌ها می‌توان به:‌ محسن تنابنده، احمد مهران فر، بهرام افشاری، هومن حاجی عبداللهی و نسرین نصرتی اشاره کرد.

سریال نون خ 3

سریال نون خ 3

سریال نون خ را می‌توان یکی از بهترین آثار چند سال اخیر صدا و سیما دانست. سریالی که هنوز هم دست نخورده باقی مانده است و المان‌های دنیای مدرن، به مانند سریال پایخت،‌ به آن اضافه نشده است و از این رو می‌توانید حس واقعی اتفاقات داستانی را لمس کنید. حال برای سومین سال متوالی، قرار است با داستان و خط روایی سعید آقاخانی همراه شویم. سریال نون خ در مناطق سردسیر کردستان روایت می‌شود. در دو فصل گذشته، شاهد تمرکز سعید آقاخانی و تیمش روی مشکلات مناطق کرد نشین بودیم. به ویژه که در فصل دوم سریال نون خ، موضوع اصلی داستانی سریال زلزله کرمانشاه و اتفاقات پس از آن بود. موضوعی که به بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شد و از این رو باید سعید آقاخانی را ستاره جدید کنداکتور شبکه یک در شب‌های نوروزی دانست.

 

تمرکز تیم سازنده سریال نون خ روی مسئله کرونا

طبق گفته‌ها، سریال نون خ 3 بیشتر از هر سریال دیگری، روی مسئله کرونا و اتفاقاتی که در منطقه کردنشین داستان سریال رخ می‌دهد، تمرکز دارد. سعید آقاخانی قبل‌تر نیز گفته بودند که هم سوژه کرونا را دارند و هم به خاطر فرهنگسازی بهتر،‌ از ماسک و پورتکل‌های بهداشتی در فضای نمایشی سریال استفاده می‌شود.

سریال نون خ 3 قرار است در 16 قسمت و از روز اول فروردین در سال 22:15 از شبکه اول صدا و سیما پخش شود.

یکی از اتفاقات جذاب فصل سوم سریال نون خ 3، بازگشت دوباره علی صادقی به تیم بازیگری سریال است. همچنین شقایق دهقان نیز از فصل دوم، در این سریال حضور دارد. ولی نباید فراموش کرد که نکته‌ای که باعث محبوبیت این سریال شده، بازیگران بومی آن است نه بازیگران سرشناس. به همین دلیل می‌بینیم که سعید آقاخانی بیشتر از اینکه به آوردن بازیگران سرشناس علاقه داشته باشد، از پتانسیل مردم بومی آن‌جا استفاده می‌کند که واقعا جای تحسین دارد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد فصل سوم سریال نون خ

سریال هم بازی

سریال هم بازی

از جمله سریال‌هایی که قرار است زودتر از موعد مقرر پخش شود، سریال هم بازی است. این سریال با فضای اجتماعی و ملودرام، از 26 اسفند و در ساعت 21:30 هر شب روی آنتن شبکه دوم سیما خواهد رفت. از جمله بازیگران این سریال می‌توان به: حسین مهری، کامران تفتی، دیبا زاهدی، نیلوفر کوخانی، مریم مومن، امیر کاظمی، ایمان صفا، پادینا کیانی، همایون ارشادی، بهنام تشکر، آتیلا پسیانی، کمند امیر سلیمانی و… اشاره کرد. از این رو این هم بازی، سریال پر بازیگری نیز خطاب می‌شود.

سریال هم بازی به دست سروش محمد زاده کارگردانی و توسط نوید محمودی نیز تهیه شده است. سریال هم بازی یک اثر 26 قسمتی است که سعی دارد داستانی در فضای جدید با الهام از اتفاقات اجتماعی به تصویر بکشد. داستان سریال را نیز وحید حسن زاده و مریم اسمی خانی با طراحی نوید محمودی نوشته‌اند و هسته اصلی اتفاقات به روابط اشتغال جوانان است.

بازیگران محله گل و بلبل

سریال عموپورنگ نوروز 1400

صدا و سیما طی چند سال اخیر،‌ کم‌کاری شدیدی در ساخت آثار با محوریت کودک و نوجوان داشته است. تنها سریالی که همچنان به فعالیتش ادامه می‌دهد، عموپورنگ است. شخصیتی که نزدیک به سه دهه از حضورش در فضای صدا و سیما می‌گذرد و همچنان برنامه‌های جذابی را برای کودک و نوجوان می‌سازد. پس از پایان یافتن سریال بچه محل، حال قرار است صدا و سیما در نوروز 1400 میزبان نمایش دیگری از عمو پورنگ باشد. به گفته آقاجانزاده،‌ این کار قرار است متفاوت نسبت به چیزی باشد که پیش از این از عموپورنگ دیده‌ایم. داریوش فرضیایی نیز که نقش عموپورنگ را ایفا می‌کند، روی این موضوع تاکید خاصی داشته است.

آقاجانزاده در گفتگویی که با خبرنگار تسنیم داشته گفته است: «این روزها شهرام خلج از گریمورها و چهره‌پردازان خوب سینما و تلویزیون، مشغول چهره‌پردازی شخصیت‌های این کار نمایشی است که 12 شخصیت اصلی دارد. شخصیت‌هایی که بازیگران حرفه‌ای و کاربلد ایفای‌شان خواهند کرد و عمو پورنگ مثل گذشته در نقشِ خودش اما با چهره‌پردازی و اتفاقات جدید در این پروژه، حضور مؤثر و ویژه خودش را خواهد داشت.»

 

داستان سرایی عموپورنگ همچنان با کلبه عموپورنگ ادامه خواهد داشت

سریال کلبه عموپورنگ به موضوع خانواده و توجه به قومیت‌ها می‌پردازد. آقاجانزاده در ادامه در اینباره می‌گوید:‌ «این کار نمایشی ان‌شاءالله در عید نوروز و ماه مبارک رمضان روی آنتن شبکه دو سیما خواهد رفت. نگارش فیلمنامه این کار نمایشی ادامه دارد و هدف‌گذاری‌مان مثلِ همیشه روی خانواده است و به طورخاص ضمن کار روی اقوام، روی شخصیت‌های اصلی داستان هم کار ویژه‌ای می‌شود.»

در خلاصه داستان سریال کلبه عموپورنگ که قرار است در دو فاز و در دو زمان مختلف، یعنی اول نوروز 1400 در 15 قسمت و بعد از آن در ایام ماه مبارک رمضان و در 25 قسمت پخش بشود آمده است: «عمو پورنگ که در هر برنامه لباس محلی یکی از اقوام ایرانی را به تن دارد، برای فرار از شلوغی و آلودگی هوای شهر از محل سکونت خود به مزرعه یکی از دوستانش بنام مرد کهن نقل مکان کرده است تا در آنجا به آرامش روحی و ذهنی برسد. از طرف دیگر مدیران تلویزیون او را مجاب کرده‌اند که برای سال نو و ایام نوروز برای آنها برنامه اجرا کند. او که عاشق مردم به خصوص بچه‌ها است تصمیم گرفته از همان مزرعه برنامه‌اش را روی آنتن ببرد.»

شخصیت های اصلی سریال لوتی

سریال لوتی / سریال گاندو 2

اما گل سرسبد تمام سریال‌های نوروز 1400، سریال لوتی یا همان سریال گاندو 2 است. سریالی که ساخت آن را جواد افشار در سکوت کاملی خبری کلید زد و حال قرار است به جای سریال بوتیمار، از آنتن شبکه سه سیما  پخش شود. اتفاقی نادر که به نظر می‌رسد غیرمرتبط با اتفاقات سال 1400 نباشد. سریال گاندو یکی از بحث برانگیزترین ساخته‌های چند سال اخیر صدا و سیما بود. سریالی که در آن به یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های جاسوسی که به جیسون رضایی مرتبط می‌شد، پرداخته می‌شد. سریالی که پس از پخش اول، دیگر از طریق شبکه سه سیما پخش نشد و حال قرار است فصل دوم آن با نام سریال لوتی پخش شود.

 

بازگشت یکی از جنجالی‌ترین آثار صدا و سیما

سریال لوتی یا همان سریال گاندو 2 اینبار به یکی دیگر از پرونده‌های جاسوسی بیگانگان بر علیه کشور عزیزمان ایران می‌پردازد. در این پرونده،‌ ماجرای زم زیر ذره بین قرار گرفته است. از همین رو، باید شاهد یکی دیگر از جنجالی‌ترین آثار چند سال اخیر صدا و سیما باشیم. زیرا این ماجرا هنوز هم زوایای پنهایی دارد و به طور حتم جواد افشار،‌ برخی از آن‌ها را به تصویر می‌کشد.

سریال لوتی قرار است در ۱۵ قسمت و از ۳۰ اسفند،‌ هر شب راس ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه سیما برود. هنوز اطلاعات دقیقی درباره خط داستانی سریال نمی‌دانیم. یکی از دلایل این موضوع نیز اجتناب تیم سازنده از گفتگو با رسانه‌ها درباره سریال لوتی است.

سریال نوروز رنگی

سریال نوروز رنگی در نوروز 1400

سریال نوروز رنگی، روایتی جدید و متفاوت از علی مسعودی خواهد بود که قرار است به رقابت با دو اثر کمدی نوروز 1400 بپردازد.  در این سریال، علی مسعودی که به علی مشهدی نیز معروف است، مخاطبین را به مشهد و دیار خودش می‌برد تا از دل اتفاقات زندگی و بچه‌ محله‌های سابقش، یک سریال ناب کمدی و جذاب را به تصویر بکشد.

از علی مسعودی به خاطر کارهای قبلی‌اش انتقادهایی شده است، اما نباید فراموش کرد که او در کارنامه‌اش همکاری در آثاری مانند سریال کوچه اقاقیا، سریال سه در چهار و … را دارد، از همین رو انتظار می‌رود بتواند در سریالی که از زبان خودش و همچنین از شهر خودش روایت می‌شود، موفق عمل کند.

 

ساخته جدید علی مسعودی

سریال نوروز رنگی در 20 قسمت از 30 اسفند و در ساعت 20 از شبکه پنج سیما پخش خواهد شد. داستان در دهه 60 روایت می‌شود و در عین طنز و سرگرمی‌ای که دارد، قرار است به سنت‌ها و آداب ایرانی در شهر مشهد مقدس نیز بپردازد. از جمله بازیگران سریال نوروز رنگی می‌توان به: جواد خواجوی، جمشید حسینی، محمد اسلامی، سینا رزاقی، ماهان عبدی و … اشاره کرد. همچنین در این سریال از بازیگران بومی نیز استفاده شده است. در اواخر نیز یوسف تیموری به جمع بازیگران سریال اضافه شده است.

شاید برگ برنده این سریاللهجه و گویش بازیگران آن با توجه به مکانی که قصه در آن روایت می‌شود باشد. به هر حال باید منتظر ماند و دید که علی مشهدی می‌تواند با دو تا از بهترین آثار چند سال اخیر صدا و سیما در سبک کمدی، یعنی سریال پایتخت و سریال نون خ، رقابت کند. نظر شما در اینباره چیست؟

شهاب عباسی

بازگشت دوباره عوامل سریال خنده بازار در سریال دست انداز

سریال خنده بازار از جمله آثار کمدی معروف و به یاد ماندی صدا و سیما است که توانست نشان دهد حتی با بودجه کم و داشتن تیم بازیگری ناشناس، می‌توان با یک سناریو جذاب موفق ظاهر شد. حال قرار است تیم این سریال به یاد ماندی، در سریال دست انداز به کارگردانی شهاب عباسی باری دیگر به قاب تلویزیون‌ها، آن هم از شبکه نسیم، بازگردند. سریال دست انداز قرار است باز هم با آیتم‌های خنده دار و نقد‌های کمدی، مشکلات جامعه را به تصویر بکشد.

صدا و سیما پس از مدت‌ها با سریال دست انداز، باری دیگر شاهد یک مجموعه 90 قسمتی خواهد بود که پخشش از اول فروردین 1400 آغاز می‌شود. البته روند پخش این سریال به این صورت است که بعد از پخش 15 قسمت نوروزی، سریال وقفه یک ماهه‌ای را تجربه می‌کند و پس از عید فطر، مجدد به آنتن تلویزیون بر می‌گردد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سریال در آستانه پخش Superman and Lois

 

دیدار دوباره با سریالی شبیه به سریال خنده بازار

تهیه کننده این سریال در گفتگویی می‌گوید: «در آیتم‌سازی که 4، 5 سالی است متوقف بوده و جای آن را فضای مجازی پُر کرده بود، مسئولین صداوسیما خواستند که دوباره این سریال آیتمی شروع بشود و تیکه‌های مؤثر طنز انتقادی و مؤثر داشته باشیم؛ البته برای آن صفحه مجازی درنظر گرفته‌ایم. سریال آیتمی که خودش به مخاطب تلنگر خواهد زد؛ برخی وقت‌ها همین‌طور خودمان را می‌شناسیم و توجه نداریم به دست‌اندازهایی که اصلاً به آن‌ها توجه نداریم؛ وقتی از آن‌ها رد می‌شویم تازه متوجه می‌شویم تلنگرآمیز برای جامعه و مردم است.» شایان ذکر است که این سریال هر شب ساعت 20 از شبکه نسیم پخش خواهد شد.»

برنامه خندوانه با حضور مهران مدیری

به طور کلی به نظر می‌رسد نوروز 1400 پربارتر از هر سال دیگری است و بیشتر سریال‌های آن، با توجه به فضای نشاطی که در نوروز شکل می‌گیرد، طنز خواهد بود. در این بین، آثار دیگری نیز پخش خواهد شد که می‌توان از جمله مهم‌ترینشان به تکرار بخش‌ها و قسمت‌هایی از سریال کلاه قرمزی از شبکه دو سیما اشاره کرد. همچنین پخش دو برنامه خنداونه و دورهمی نیز در ایام نوروزی با شکل و شمایل جدیدتری ادامه خواهد داشت.

 

اشتراک گذاری

عاشقِ دنیای بازی‌های ویدئویی و سینما هستم و به همین خاطر، تو این حوزه فعالیت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.