قیمت پلی استیشن 5

قیمت پلی استیشن 5 در ایران چقدر خواهد بود؟

قیمت پلی استیشن 5 در ایران چقدر خواهد بود؟ – سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، شب گذشته سونی در رویدادی جذاب، قیمت کنسول پلی استیشن 5 را به همراه تاریخ عرضه آن اعلام کرد. دو موردی که بسیاری از بازیبازان از چندی پیش، مشتاق شنیدنشان بودند. در این مطلب سعی داریم نگاهی به مشخصات کنسول پلی استیشن 5 بیاندازیم و از ویژگی‌های متمایز کننده آن صحبت کنیم و در طرفی دیگر، قیمت کنسول پلی استیشن 5 را زیر ذره بین قرار داده و پیش بینی کنیم این کنسول در ایران چه قیمتی خواهد داشت. پس با زیپ فا همراه باشید.

همانطور که گفته شد، سرانجام سونی در رویداد شب گذشته خود، قیمت کنسول پلی استیشن 5 و تاریخ عرضه آن را اعلام کرد. دو خبری که خیلی‌ها انتظار شنیدن آن را، بعد از اعلام قیمت کنسول ایکس باکس سری ایکس، داشتند. در کنار این موارد، آثاری نیز برای اولین بار به نمایش درآمدند. از بازی Final Fantasy 16 گرفته تا بازی Hogwarts Legacy. اما گل سرسبد نمایش‌های رویداد دیشب، بدون هیچ شکی، بازی God of War Ragnarok بود. با اینکه نمایش مروبط به این بازی، تنها شامل یک دیالوگ بود، اما توانست انتظارات را برای نسل بعد و به ویژه کنسول سونی، به بالاترین حد خود برساند. این نمایش را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

از جمله بازی‌هایی که قرار است برای کنسول پلی استیشن 5 منتشر شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Astro’s Playroom (تعطیلات 2020)
 • Bugsnax (تعطیلات 2020)
 • Deathloop (تعطیلات 2020)
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales (تعطیلات 2020)
 • NBA 2K21 (تعطیلات 2020)
 • Ghostwire: Tokyo (2021)
 • Grand Theft Auto V (2021)
 • Goodbye Volcano High (2021)
 • Hitman III (2021)
 • Horizon Forbidden West (2021)
 • Resident Evil: Village (2021)
 • Solar Ash (2021)
 • Stray (2021)
 • Pragmata (2022)
 • Demon’s Souls (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Destruction Allstars (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Gran Turismo 7 (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Jett: The Far Shore (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Kena: Bridge of Spirits (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Little Devil Inside (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Oddworld: Soulstorm (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Project Athia (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Ratchet & Clank: Rift Apart (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Returnal (تاریخ عرضه نامشخص)
 • Sackboy: A Big Adventure (تاریخ عرضه نامشخص)
پلی استیشن پلاس در مقابل ایکس باکس گیم پس

اهمیت سرویس‌ها بیشتر از هر زمانی شده است

در ادامه سونی از سرویس پلی استیشن پلاس ویژه خود نیز رونمایی کرد. سرویسی که با استفاده از آن، می‌توانید به اکثر بازی‌های نسل هشتمی سونی در کنسول پلی استیشن 5 دسترسی پیدا کنید و از تجربه آن‌ها لذت ببرید. به نحوی می‌توان گفت که این سرویس، رقیب سرویس گیم پس است. رقیبی که به نظر می‌رسد راه زیادی تا کامل شدن دارد. اما در طرف مقابل، مایکروسافت با سیاست‌های نسبتا خوب بود در نسل هشتم و عرضه سرویس گیم پس، توانسته به خوبی زمینه را برای استفاده از آن مهیا سازد. اما جدا از تمام این صحبت‌ها، تجربه آثار نسل هشتمی سونی روی کنسول پلی استیشن 5 تنها با پرداخت مبلغ اشتراک سرویس پلی استیشن پلاس، می‌تواند جذاب و هیجان انگیز باشد. آثاری مانند بازی Bloodborne و یا بازی Uncharted 4 را می‌توانید با استفاده ازا ین سرویس، تجربه کنید.

پلی استیشن 5

نسخه‌های مختلف کنسول پلی استیشن 5

سونی قرار است کنسول نسل نهمی خود را در دو نسخه مختلف روانه بازار کند. یکی به صورت دیجیتالی و دیگری هم استاندارد. نسخه دیجیتالی، فاقد دیسک درایو است و به همین دلیل، ارزان‌تر از نسخه استاندارد به فروش می‌رسد. اما هر دو کنسول مشخصات یکسانی دارند و تنها دلیل متفاوت بودن قیمت‌های آن‌ها، نبود دیسک درایو است. مشخصات کنسول پلی استیشن 5 را می‌توانید در ادامه بررسی کنید:

 • CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
 • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency)
 • GPU Architecture: Custom RDNA 2
 • Memory/Interface: 16GB GDDR6/256-bit
 • Memory Bandwith: 448GB/s
 • Internal Storage: Custom 825GB SSD
 • IO Throughput: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
 • Expandable Storage: NVMe SSD Slot
 • External Storage: USB HDD Support
 • Optical Drive: 4K UHD Blu-ray Drive

به تایید سونی، کنسول پلی استیشن 5 حالت استاندارد قیمت 499 دلاری و کنسول دیجیتالی نسل نهمی این شرکت قیمت 399 دلاری خواهد داشت. در نگاه اول، دو کنسول اصلی نسل بعدی، یعنی کنسول ایکس باکس سری ایکس و کنسول پلی استیشن 5 (استاندارد)، قیمت مشابهی دارند. اما در نگاه دوم، بین قیمت دو کنسولی که فاقد دیسک درایو هستند، به عبارتی کنسول ایکس باکس سری اس و کنسول پلی استیشن 5 (دیجیتال)، فاصله ۱۰۰ دلاری وجود دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، کنسول ایکس باکس سری اس قرار است با قیمت 299 دلار و کنسول پلی استیشن 5 (دیجیتال) با قیمت 399 دلار به دست مشتری برسد.

ایکس باکس سری اس در مقابل پلی استیشن 5

دلیل اختلاف قیمت کنسول‌ دیجیتالی سونی با مایکروسافت در چیست؟

شائبه‌ای که در این میان به وجود می‌آید، دلیل این اختلاف قیمت ۱۰۰ دلاری است. در نسل هشتم دیدیم که سونی، سیاست ارزان بودن نسبت به رقیب خود را در پیش گرفت. اما در این نسل، به نظر می‌رسد دیگر چنین سیاستی در راس کار قرار ندارد. دلیل این موضوع نیز به سخت افزار‌های استفاده شده در این دو کنسول مربوط می‌شود. کنسول ایکس باکس سری اس، به مراتب ضعیف‌تر از کنسول پلی استیشن 5 (دیجیتال) و یا حتی خود کنسول ایکس باکس سری ایکس است. به نحوی اگر سخت افزار این کنسول را با کنسول ایکس باکس وان ایکس مقایسه کنید، تفاوت چندانی را نخواهید دید. صرفا کنسول ایکس باکس سری اس، بهانه‌ای برای ورود به نسل نهم خواهد بود و قدرت چندانی برای نشان دادن کامل آن چیزی که باید به نظر برسد را ندارد. در طرفی دیگر، مایکروسافت با سرویس گیم پس خود و همینطور راه اندازی سرویس ابری، به دنبال تغییر زمین رقابت است.

قیمت پلی استیشن 5

قیمت دو نسخه کنسول پلی استیشن 5 در ایران چقدر خواهد بود؟

اصلی‌ترین سوالی که برای ما ایرانی‌ها پیش می‌آید، قیمت کنسول پلی استیشن 5 در ایران است. سوالی که شاید جواب آن، برای هر بازیبازی که در وضعیت فعلی به سر می‌برد، نگران کننده باشد. کنسول پلی استیشن 5 قرار است در دو تاریخ متفاوت به دست بازیبازان برسد. طبق چیزی که در رویداد ساعاتی پیش سونی اعلام شد، ابتدا کنسول پلی استیشن 5 در اختیار بازار‌ کشور‌های ایالات‌های متحده آمریکا، ژاپن، کانادا، مکزیک، استرالیا، نیوزلند و کره جنوبی در تاریخ ۱۲ نوامبر (22 آبان) قرار می‌گیرد و به دنبال آن، در تاریخ 19 نوامبر (29 آبان)، کنسول به دست دیگر بازیبازان در سراسر جهان خواهد رسید.

از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که موجود‌ی‌ انبار سونی به دلیل شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی نیرو‌های خط تولید، به شدت کم است. همانطور که در مطلب «پیش بینی قمیت کنسول ایکس باکس سری ایکس در ایران» گفته شد، کم بودن موجودی بازار جهانی، باعث بالا رفتن ارزش کنسول می‌شود. به این موضوع توجه داشته باشید که کشور ایران، در لیست کشور‌های شرکت سونی قرار ندارد و قرار نیست کنسول سونی به طور مستقیم وارد کشور شود. بلکه کنسول از طریق دلال‌ها که رابط‌هایی در دیگر کشور‌ها که اغلب همسایه‌های ایران هستند، به دست مصرف کننده می‌رسد.

کمی قبل‌تر گفته شد که به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعداد محدودی کنسول در جهان منتشر خواهد شد. برای مثال حدود ۱۰ هزار کنسول به امارات فرستاده می‌شود. به طور حتم امارات، اول به سراغ پوشش بازار خود و سپس به فکر فروش کنسول به دیگر کشور‌ها می‌رود. به دلیل همین موضوع، تنها فروشگاه‌های محدود می‌توانند کنسول وارد کنند و آن هم نه به عمده، بلکه در تعدادی محدود. مثلا شاید به ایران تنها 500 عدد کنسول برسد. به همین خاطر، کنسول‌ها در ایران ارزشمند می‌شوند. در ادامه این ارزش پیدا کردن، باید انتظار داشت که کنسول‌های نسل نهم صنعت بازی‌های ویدئویی در حداقل شش ماه نخست، قیمت نجومی داشته باشند. این در صورتی است که قیمت ارز هیچ تغییری نکند.

برای مثال نسخه دیجیتالی کنسول پلی استیشن 5 طبق گفته سونی 400 دلار است. با نرخ امروز 400 دلار چیزی حدود ۱۴ میلیون و 800 هزار تومان می‌شود. این قیمت تنها زمانی اعتبار دارد که فروشگاه‌ها بتوانند به طور عمده کنسول وارد کنند. اتفاقی که حدود چهار سال پیش رخ داد. در آن زمان قیمت کنسول پلی استیشن 4 از قیمت دلاری هم کم‌تر شد و تنها دلیل آن‌ پر شدن بازار از کنسول‌های سونی بود. اما همانطور که گفته شد به دلیل شیوع ویروس کرونا، این اتفاق احتمالا تا یک سال آینده رخ نخواهد داد. با کمبود کنسول در بازار، قیمت آن نیز به طور نجومی افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل پیشنهاد ما به شما عدم خرید کنسول در ماه‌های ابتدایی است. البته نباید این موضوع را هم نادیده گرفت که بازار ایران،‌ در وضعیت نابسامانی قرار دارد و ممکن است حتی قیمت‌های سالگرد نخست عرضه کنسول، از قیمت ماه‌های اولیه، بیشتر باشد.

زیرا در حال حاضر با وجود گذشت یک سال از عرضه کنسول نینتدو سوییچ لایت، بازار ایران در کمبود شدید این محصول به سر می‌برد. کنسولی که ۲۰۰ دلار قیمت دارد، در حال حاضر با قیمت‌ بالایی به فروش می‌رسد.

در کنار تمام این موارد، نباید فراموش کرد که فروشگاه‌های بازی نیز برای پیدا کردن مشتری و رونق بخشیدن به کسب و کار خود تا هفت سال آینده ( به نحوی یک نسل )، از فروش کنسول‌ها با قیمت بالا خودداری می‌کنند. به معنای دیگر، بیشتر از مشتری، فروشنده با افزایش قیمت‌ها ضرر خواهد کرد.

در آخر باید گفت که با اعلام تاریخ عرضه و قیمت کنسول‌های نسل نهمی سونی، پرونده مقدمه شروع نسل بسته شد. حال چشم‌ها به دو غول صنعت بازی‌های ویدئویی و سرویس‌هایی که می‌توانند به بازیبازها ارائه بدهند دوخته شده است. سرویس‌هایی که به نظر می‌رسد با توجه به برچسب قیمتی ۷۰ دلاری بازی‌ها، ویژه‌تر از قبل به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

عاشقِ دنیای بازی‌های ویدئویی و سینما هستم و به همین خاطر، تو این حوزه فعالیت می‌کنم

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.