امروز:5 مرداد 1400
بازی God of War: Ragnarok

پایان دنیا | هر آنچه که از بازی God of War: Ragnarok باید بدانیم

به تازگی جدیدترین رویداد کنسول پلی‌ استیشن 5 توسط شرکت سونی (Sony) برگزار شد و استودیوی سانتا مونیکا (Santa Monica) در اقدامی غیر منتظره، جدید‌ترین نسخه از سری بازی محبوب God of War را با نام Ragnarok معرفی کرد که قرار است به جدیدترین ماجراجویی کریتوس و پسرش، آترئوس بپردازد.
ما در این مقاله تمام مواردی که از بازی God of War: Ragnarok می‌دانیم را برای شما فراهم کرده‌ایم. پس در ادامه با زیپ فا همراه باشید.

در این رویداد، همانطور که انتظار می‌رفت، تنها یک تیزر چند ثانیه‌ای از این بازی منتشر شد که هیچ صحنه‌ای از بازی و یا شخصیت‌های آن را به ما نشان نداد و تنها به نمایش لوگو و نام بازی بسنده کرد. اما با توجه به اینکه تعدادی کتاب از این بازی در دسترس است، می‌توانیم تئوری‌های جذابی را در مورد آن مطرح کنیم که امکان اتفاق افتادن برخی از آن‌ها به شدت زیاد است.

بازی God of War Ragnarok
ملاقات کریتوس و The World Serpent

متن زیر بخش‌های زیادی از بازی God of War 2018 را اسپویل می‌کند، پس اگر هنوز موفق به تجربه‌ بازی نشده‌اید، از خواندن ادامه‌ مطلب خودداری کنید.

جدید‌ترین ماجراجویی کریتوس، رگناروگ نام دارد که به روز‌های پایانی جهان در افسانه‌های نورس می‌پردازد و جنگ عظیم بین خدایان و هیولا‌ها را به نمایش می‌گذارد. البته اگر داستان اصلی رگناروک را نخوانده‌اید و صرفا فقط فیلم Thor: Ragnarok را تماشا کرده‌اید، باید به شما بگویم که قرار نیست اتفاقات آن فیلم را تجربه کنید و آن فیلم صرفا یک شوخی بزرگ با اتفاق عظیم رگناروک بود.

برای کسب اطلاعات در مورد نبرد رگناروک اصلی و نه نسخه‌ی تغییر داده شده‌ی مارول، دو راه دارید؛ یا اینکه باید بروید و کتاب‌های قدیمی مربوط به این رویداد سهمگین به نویسندگی پروس ادا (Prose Edda) را بخوانید و یا اینکه برای راحتی هرچه بیشتر، کتاب Norse Mythology به نویسندگی نیل گیمن (Neil Gaiman) را مطالعه کنید که البته یک نسخه‌ی صوتی نیز دارد و گیمن شخصا صداگزاری شخصیت اودین، خدای خدایان نورس را به بهترین شکل ممکن انجام داده است.

قبل از شروع، باید به یک نکته‌ی اساسی اشاره کنم: رویداد‌ها و اتفاقات سری بازی God of War کاملا غیر منتظره و غیر قابل پیشبینی بوده و نمی‌توان صرفا فقط با خواندن افسانه‌ها، داستان این بازی را حدس زد. بنابراین فقط با خواندن وقایع اصلی Ragnarok نمی‌توان گفت که «خب در کتاب Ragnarok این اتفاقات افتاده است و در بازی God of War: Ragnarok هم صد در صد این اتفاقات خواهد افتاد!». در حال حاضر در دنیای بازی، شخصیت تیر مرده‌ است و مردم از خدای رعد و برق نیز به عنوان یک قهرمان یاد نمی‌کنند؛ بلکه ثور یکی از منفور‌ترین و جنایت‌کار‌ترین خدایانی است که در دنیای بازی حضور دارد و به عنوان یک جلاد به اطاعت کردن از دستورات اودین می‌پردازد. پس قرار است شاهد تفاوت‌های زیادی بین نبرد اصلی و وقایع بازی باشیم.

God of War Ragnarok

هدف اصلی Faye چه بود و به چه دلیل کریتوس را به آن ماموریت فرستاد؟

هدف اصلی شما در بازی God of War 2018، این بود که همراه با فرزند خود به قله‌های Jotunheim رفته و خاکستر Faye (همسر کریتوس و مادر آترئوس) را در آن جا پخش کنید. اما در حالی که پل مخفی شده‌ای که راه مستقیمی به Jotunheim داشت درست جلوی چشمان شما بود، اما مخفی بودن این پل، باعث شد تا رسیدن به این هدف آسان نباشد و در میان راه، مجبور شدید تا با پسران ثور یعنی مگنی و مودی مبارزه کنید و وارد دهان عظیم‌ترین مار جهان شوید. شاید اگر پلی که به قلمرو غول‌ها ختم می‌شد، مخفی نشده بود، شما مجبور نبودید تا هیچکدام از آن‌ کار‌‌ها را انجام دهید و بازی به سادگی هرچه‌ بیشتر به پایان می‌رسید. اما با توجه به همین پیچیدگی‌ها، می‌توان حدس زد که داستان Ragnarok نیز قرار نیست یک مسیر مشخص و مستقیم باشد و اتفاقات و پیچش‌های زیادی در داستان رخ خواهد داد.

در هر صورت، بزرگ‌ترین پیچش داستانی بازی زمانی رخ داد که در انتهای بازی، کریتوس و پسرش در یک صحنه‌ی احساسی مشغول پخش کردن خاکستر‌های Faye بودند، آترئوس به این نتیجه رسید که اسم اصلی او آترئوس نیست و مادرش در اصل قصد داشته تا اسم او را Loki بگذارد که با مخالفت کریتوس، این اسم به آترئوس تغییر داده شده بود. در آن زمان اگر شما هم مثل من از وقایع اصلی رگناروک با خبر بودید، مو بر تنتان سیخ می‌شد و تئوری‌های مختلفی به صورت ناخودآگاه به ذهنتان خطور می‌کرد.

God of War Ragnarok
کریتوس و ثور

بسیاری از بازی‌بازان، شخصیت لوکی را از سری فیلم‌های Thor و Avengers با بازی تام هیدلستون (Tom Hiddleston) می‌شناسند. او در این فیلم، برادر ثور و فرزند خدای خدایان، اودین است و البته همیشه کار‌هایی را انجام می‌دهد که برادرش را به دردسر می‌اندازد. او در بسیاری از مواقع به برادرش کمک می‌کند و گاهی اوقات نیز، تصمیم می‌گیرد که دنیا را با شرارت‌هایش به تصاحب خود در آورد. شخصیت او در افسانه‌های نورس نیز شباهت‌های زیادی با نسخه‌ی فیلم او دارد و او در اصل شخصی است که باعث شروع شدن وقایع هولناک Ragnarok می‌شود.

لوکی که از اعمال پدرش اودین و برادرش ثور خسته شده است، تصمیم می‌گیرد تا تمام غول‌ها را بر علیه خدایان جمع کرده و جنگ بزرگی را میان خدایان و هیولا‌ها شروع کند. او که خود نیمه غول هست، هیولاهایی مانند فنریر و یورمونگاندر (فنریر یک گرگ با قد و قامت یک فیل و یورمونگاندر نیز یک مار به اندازه‌ی کره‌ زمین است که هر دو فرزند لوکی محسوب می‌شوند) را فرا می‌خواند و ارتشی عظیم را تشکیل شده از هیولا‌های عظیم الجثه به سمت خدایان رهبری می‌کند.

God of War Ragnarok
فرزندان لوکی

البته شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که فنریر و یورمونگاندر، چگونه فرزند‌های لوکی هستند که باید بگویم، لوکی دارای قدرت تغییر ظاهر است و می‌تواند به شکل هر حیوانی که دلش می‌خواهد در بیاید. او این کار را اکثر اوقات برای مخفی ماندن از دست دشمنانش انجام می‌دهد، اما گاهی اوقات نیز بدلیل علاقه‌ی زیادی که به حیوانات دارد، کنترل خود را از دست داده و فرزندانی مانند مار جهان‌خوار و فنریر را از خود به جای می‌گذارد.

جالب است که بدانید، در قسمتی از بازی God of War 2018، آترئوس به پدر خود می‌گوید که دوست دارد تا از قدرت‌های خداگانه‌اش استفاده کند و تبدیل به حیوانات شود. شاید در وهله‌ اول، همه‌ی ما فکر می‌کردیم که او در جو حرف‌های پدرش بوده و در حال رویاپردازی است، اما در پایان بازی، زمانی که مشخص شد او در اصل همان لوکی معروفی است که وقایع Ragnarok را شروع می‌کند، مطمئن شدیم که او واقعا این قدرت‌ها را دارد و می‌تواند نقش بزرگی را در وقایع نسخه‌ بعدی بازی ایفا کند.

در اتفاقات اصلی Ragnarok، در حالی که خدایان و هیولا‌ها یکی پس از دیگری کشته می‌شوند، لوکی و هایمدال نیز با یکدیگر رو به رو می‌شوند و یکدیگر را به قتل می‌رسانند. اما به نظر نمی‌رسد که این اتفاق در بازی اصلی نیز رخ دهد. سری God of War تا هم‌اکنون نیز تغییرات زیادی را در داستان اصلی ایجاد کرده و در حال حاضر حتی شخصیتی به نام کریتوس نیز در افسانه‌های نورس وجود ندارد و او با سفر غیر منتظره‌اش به میدگارد، باعث تداخلات زیادی در روند اصلی شده است. همانطور که در بازی از زبان میمیر شنیدید، اودین انتظار رخ دادن زمستان طولانی را تا هزاران سال نداشت و ازین بابت خیالش راحت بود، اما کریتوس با کشتن بالدر باعث شد تا این اتفاق زودتر از زمان پیشگویی شده رخ دهد و بنابراین، اتفاقات آینده حتی برای خدای خدایان نورس نیز غیر منتظره خواهد بود!

God of War Ragnarok

این مسئله با اتفاقی که قرار است برای کریتوس بیافتد نیز در ارتباط است. در انتهای بازی، کمی قبل از اینکه کریتوس و آترئوس بروند و خاکستر‌های Faye را پخش کنند، شاهد تصاویر هک شده‌ای بودیم که تمام اتفاقات بازی را از آغاز و تا مبارزه‌ نهایی با بالدر را نشان می‌داد و فراتر از آن، شاهد حکاکی بودیم که کریتوس را در حال مرگ نشان می‌داد و لوکی نیز او را در بغل گرفته بود و از دهان او چیز عجیبی بیرون آمده بود. این چیز عجیب می‌تواند جادویی باشد که لوکی بعد از دیدن مرگ پدرش آن‌ها زمزمه کرده است و یا اینکه صرفا، تنها کلمات ساده‌ای است که او برای عزاداری آن‌ها را به زبان آورده است. این مسئله هنوز مشخص نیست؛ اما چیزی که از آن مطمئن هستیم،‌ مرگ کریتوس است.

مرگ کریتوس با توجه به اینکه شخصیت اصلی این سری بازی است و حتی قرار نبوده که در وقایع Ragnarok حضور داشته باشد، می‌تواند پیچش‌های داستانی زیادی را به همراه داشته باشد. کریتوس به طرز عجیب و غریب و نامعلومی، در میدگارد ظاهر شده و قرار است شاهد مرگ او در رگناروک باشیم. جدا از این مسئله، فنریر و هلا (دختر لوکی) نیز موقعیت مشخصی ندارند و معلوم نیست که در کجای جهان حضور دارند. تیر، مگنی و مودی نیز قبل از شروع رگناروک مرده‌اند و قرار نیست در این جنگ بزرگ حضور داشته باشند. خلاصه‌ی کلام، این رگناروک، آن رگناروکی نیست که ما از آثار the Poetic Edda و Prose Edda به یاد داریم و مسئله از آن‌جایی دیوانه‌وار‌تر می‌شود که آترئوس در دنیای بازی تنها 10 سال سن دارد و فرزند او طولی به اندازه‌ی کره‌ی زمین، در حال راه رفتن و زندگی کردن است. مطمئن باشید کوری بارلوگ قرار است با مغزمان کوبیده درست بکند!

God of War Ragnarok
به نظر شما برنده‌ی نهایی این نبرد سهمگین و حماسی، کدام یک خواهند بود؟

در هر صورت، همانطور که در پایان بازی God of War 2018 مشاهده کردیم، تقابل سهمگین میان دو شخصیت کریتوس و ثور اتفاق خواهد افتاد و این مسئله اجتناب ناپذیر است. زیرا از یک سو، ثور عاشق خدایان و از طرفی دیگر، کریتوس از آن‌ها متنفر است. لوکی نیز بدون شک، به همراه فرزند عظیم الجثه‌اش یورمونگاندر در طرف کریتوس خواهند جنگید و این می‌تواند وضعیت را حسابی برای ثور سخت کند. البته نمی‌توانیم منکر این مسئله شویم که ثور می‌تواند حتی قدرت‌مند‌تر از کریتوس باشد و او نیز دست کمی از جنایت‌هایی که کریتوس در جوانی‌اش انجام داده ندارد. همانطور که در داستان بازی روایت شد، ثور نیز مانند کریتوس علاقه زیادی را به قلع و قمع کردن هیولا‌ها و غول‌های زبان بسته داشت و شاید او کسی باشد که کریتوس را در نهایت متوقف کند.

بازی God of War: Ragnarok قرار است در زمانی نامعلوم در سال 2021 به صورت انحصاری روی کنسول پلی‌ استیشن 5 عرضه شود و ما به جز یک تیزر یک دقیقه‌ای،‌ چیز زیادی از این بازی را دریافت نکرده‌ایم. اما در هر صورت، امیدوارم که از خواندن این اطلاعات کم لذت برده باشید و البته یادتان نرود که برای کسب اطلاعات بیشتر، حتما به مطالعه‌ی کتاب‌ The Norse Mythology به نوشته‌ی نیل گیمن بپردازید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.