امروز:5 مرداد 1400
بازی Cyberpunk 2077

هرآنچه که از بازی Cyberpunk 2077 می‌ دانیم

سازندگان سری بازی Witcher یا همان سی دی پراجکت رد (CD Projekt Red) مدت‌هاست که بازی Cyberpunk 2077 را معرفی کرده‌اند، اما تاریخ انتشار این عنوان محبوب و مورد انتظار تابه حال چندین بار به تعویق افتاده که باعث نارضایتی برخی کاربران و از طرفی بالا رفتن سطح انتظارات طرفداران از آن می‌شود. با این وجود، امروز تصمیم گرفته‌ایم تا پیش از عرضه، هرآنچه که درباره این بازی می‌دانیم را با شما به اشتراک بگذاریم.

داستان سری بازی Cyberpunk درواقع به سال ۱۹۸۰ برمی‌گردد، اما جدیدترین عنوان آن یعنی بازی Cyberpunk 2077 در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. شاید این یکی از طولانی‌ترین تاریخ‌های انتظار برای یک بازی ویدئویی باشد که ۷ سال (یا می‌توان گفت نزدیک ۸ سال) پس از معرفی رسمی، حال قرار است که عرضه شود.

طبق اعلام شرکت سی دی پراجکت رد، این تاخیرها همگی به دلیل رفع باگ‌ها و بهبود کیفیت بازی بوده است، اما این گفته، تنها سطح انتظار کاربران را بالا برده و آن‌ها را برای تجربه این عنوان تشنه‌تر می‌کند.

بازی Cyberpunk 2077

به Night City خوش آمدید!

داستان بازی Cyberpunk 2077 در شهری به نام Night City در ایالت کالیفورنیا روایت خواهد شد که بین دو شهر لوس آنجلس و سان فرانسیسکو است. این شهر درواقع ساختگی است و در دنیای واقعی وجود ندارد، اما تاریخچه آن به خودی خود به اندازه یک شهر واقعی حرف‌های بسیاری را برای گفتن دارد.

شهر Night City در بازی Cyberpunk: The Roleplaying Game of the Dark Future و همچنین بازی Cyberpunk 2020 و Cyberpunk Red که پیش‌درآمدی بر این عنوان جدید محسوب شده و وقایع آن حدودا ۳۰ سال پیش از بازی امسال رخ داده، نقشه اصلی بوده و حتی کتابی با همین نام برای فهمیدن تاریخچه کامل آن وجود دارد. البته لازم به ذکر است که هرآنچه که در این بازی‌ها اتفاق افتاده، به گفته سازندگان کاملا به یکدیگر مربوط بوده و اگر داستان آن‌ها را بدانید، احتمالا از نحوه ارتباط بازی Cyberpunk 2077 با عناوین قبلی شوکه خواهید شد.

طبق داستان نوشته شده درباره این شهر و اتفاق‌هایی که در عناوین مختلف آن رخ داده، در حدود سال ۲۰۴۵ پیشرفت تکنولوژی باعث می‌شود تا همه چیز بهم ریخته شود و عملا کشور خاصی به نام ایالات متحده آمریکا در جهان با قدرت و کنترل تام بر مردم خود وجود نداشته باشد؛ بلکه افراد و دسته‌های مختلف حاضر در هر شهرها هرکدام برای خود به صورت آزادانه و با قوانین خود (که با مفهوم بی‌قانونی شباهت بیشتری دارد) فعالیت می‌کنند.

با این حال بدترین اتفاق‌های ممکن در دهه ۲۰۲۰ برای شهر Night City رخ داده است؛ زمانی که یک بمب هسته‌ای به صورت عجیبی در این شهر منفجر شده و همه چیز را نابود کرد. با این وجود طبق داستان جدید این سری، شهر Night City تا سال 2077 به نحوی مجددا بازسازی و به یکی از شلوغ‌ترین‌های ایالت کالیفورنیا تبدیل شده است.

بازی Cyberpunk 2077

در بازی Cyberpunk 2077 قدرت در دستان کیست؟

جهان بازی Cyberpunk 2077 به گفته سازندگان کمی از بازی The Witcher 3: Wild Hunt کوچک‌تر خواهد بود، اما از نظر محتوا و داستان، از شاهکار قبلی استودیو سی دی پراجکت رد پیشی خواهد گرفت. با این حال نقشه این بازی خود به شش قسمت تقسیم می‌شود.

منطقه اصلی که مرکز شهر خوانده می‌شود، مکان آسمان خراش‌ها و قطارهای هوایی پیشرفته است که البته به دلیل انفجار بمب هسته‌ای حال ظاهر نسبتا عجیبی دارند. این قسمت از شهر را شاید بتوان امن‌ترین مکان در کل نقشه به حساب آورد. پس از آن نوبت به منطقه Watson می‌رسد؛ محله‌ای که در گذشته متعلق به گروه mega-corporation بوده و حال به لانه افراد مهاجر تبدیل شده که آن به ترکیبی از سبک‌های زندگی شرقی درآورده‌اند.

منطقه Westbrook نیز یکی از مکان‌های توریستی بازی است که در کنار Heywood دو محله زندگی افراد پولدار در شهر Night City را تشکیل می‌دهند. در آخر نیز نوبت به منطقه فقیرنشین Pacifica و پس از آن Santo Domingo می‌شود که مکانی برای ساخت قطعات پیشرفته و تولید آن‌ها است.

همچنین یکی از بخش‌های امنیتی به جا مانده در شهر Night City را می‌توان اداره پلیس آن ذکر کرد که توسط شخصیت همرمن (Hammerman) مدیریت می‌شود و آن را در تیزر سال 2013 دیده بودیم. گرچه این تیزر حدودا ۱ دهه پیش منتشر شده و حال پس از گذشت ۷ سال هنوز در هیچ‌یک از تریلرها خبری از اداره پلیس شهر Night City در سال 2077 نبوده است.

همچنین لازم به ذکر است که شهر حتی با وجود اداره پلیس خود به چندین دسته مختلف تقسیم می‌شود که هرکدام در مقر خاص خود در یکی از نقاط نقشه و یا به صورت پراکنده فعالیت می‌کنند.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Militec

در دمو منتشر شده از بازی Cyberpunk 2077 در سال 2018 شاهد این دسته بودیم که قوی‌ترین قوا و تجهیزات پیشرفته را دارند که اطلاعات امنیتی بسیاری را نیز درباره مردم شهر در دست خواهند داشت. این دسته که از رهبران آن‌ها به شدت محافظت می‌شوند، هر فرد مشکوکی را بدون ذره‌ای تامل از دم تیغ خواهند گذراند.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Maelstorm

دسته Maelstorm درواقع گروهی از مواد فروشان زیرزمینی هستند که چهره و بدن خود را به راحتی برای دسترسی به قدرت بیشتر با قطعات پیشرفته و چیپ‌های مختلف جایگزین می‌کنند. برای مثال بسیاری از آن‌ها به جای چشم دوربین‌هایی را در نصف سر خود قرار داده‌اند که صحبت افراد را دنبال و ضبط می‌کند.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Animals

این افراد درواقع گروهی از بدنسازها هستند که با داروهای غیرقانونی بدن خود را پرورش داده و به قطعات پیشرفته و تکنولوژی نیازی ندارند. دسته Animals که ابتدا در تریلر بازی Cyberpunk 2077 در مراسم E3 سال 2019 نمایش داده شده بود، به گفته سازندگان در تمامی مناطق شهر پیدا شده و بیشتر حکم افرادی را دارند که برای محافظت از چیزی استخدام می‌شوند.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Netwatch

در دنیای بازی Cyberpunk 2077 اینترنت و شبکه آنلاین دیگر به آن شکلی که امروزه از آن استفاده می‌کنیم وجود ندارد؛ بلکه پس از حدود سال 2020 کل شبکه داده‌های هوشمند با ویروس‌ها و نوش‌های مصنوعی اشباع شده و به نحوی قابل استفاده نیست. از این رو ماموران Netwatch همانطور که از اسمشان هم پیداست، وظیفه دارند تا جلوی این ویروس‌ها را بگیرند تا شبکه‌های محلی موجود در سطح شهر (و یا کشور) ایمن‌سازی شود.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Voodoo Boys

تعداد بسیاری از مردمان مهاجر کشور هائیتی (Haiti واقع در جزیره هیسپانیولا) پس از نابودی و خانه‌هایشان در آن به کشور آمریکا و مناطق مختلف آن مهاجرت کردند که یکی از آن‌ها شهر Night City است. این افراد در منطقه Pacifica خانه و زندگی بی سر و صدایی را برای خود فراهم کرده‌اند، اما وجود نیروهای مزاحم اطراف آن‌ها باعث شده تا دسته‌ای را برای دفاع از مردمان خود جمع‌آوری کنند که درواقع Voodoo Boys نام گرفته است.

البته نام این گروه (Voodoo Boys) درواقع به بازی Cyberpunk 2020 در سال ۱۹۸۰ برمی‌گردد که آن‌ها را یک گروه تروریست و معتقد نام برده که ایمان آن‌ها هک کردن سیستم‌ها و خرید و فروش در فضای اینترنت است. با این حال این دسته هم‌اکنون و در بازی Cyberpunk 2077 نیز به عنوان همین افراد حضور دارند و از منطقه Pacifica در مقابل سایر فرقه‌ها و بخصوص سفید پوستان دفاع می‌کنند.

بازی Cyberpunk 2077

دسته Trauma Team

گروه Trauma Team درواقع نوعی اورژانس مربوط به سال 2077 است که با تماس افراد در صحنه ظاهر شده و کمک‌های اولیه را (البته در قالب سال 2077) ارائه می‌کنند. در تریلر مربوط به مراسم E3 سال 2018 از بازی Cyberpunk 2077 این گروه درحالی دیده شدند که حال زدن شوک الکتریکی به بدن فردی بودند که ظاهرار تصادف کرده و یا تیر خورده است. طبق اعلام استودیو سی دی پراجکت رد، برخی مراحل بازی در قالب ماموریت‌های این گروه خواهد بود.

بازی Cyberpunk 2077

شخصیت اصلی کیست؟

در بازی Cyberpunk 2077 شخصیت اصلی و پیش‌فرضی مانند گرالت در بازی The Witcher 3 وجود ندارد؛ بلکه بازیکنان با انتخاب یک فرم بدن و سپس چینش و شخصی‌سازی صدا و قابلیت‌های آن می‌توانند کاراکتر اصلی خود را که در بازی با نام V (وی) صدا زده می‌شود خلق کنند.

سازندگان این عنوان مورد انتظار هنوز اطلاعات کاملی را درباره این مورد بیان نکرده‌اند اما چنان که به نظر می‌رسد، بازیکنان می‌توانند حالت‌های مختلف و انسانی را به صورت منحصر به فرد برای شخصیت خود منظور کنند. همچنین قابلیت‌ها و توانایی‌ها در این بازی به صورت پراکنده و توسط بازیکن انتخاب و توسط شخصیت اصلی اجرا خواهند شد.

بازی Cyberpunk 2077

گیم پلی بازی چگونه خواهد بود؟

بازی Cyberpunk 2077 تقریبا می‌توان گفت که به صورت ۱۰۰ درصد در حالت اول شخص کنترل خواهد شد؛ مگر اینکه در بازی جلوی آینه بایستید، و یا اینکه کنترل ماشین را از زاویه خارجی هدایت کنید. همچنین اگر اطلاع داشته باشید، این بازی در سبک Open World (جهان باز) ساخته شده و این بدان معناست که وجود انواع ماشین و موتور در آن تایید شده است. در نتیجه اگر از مراحل بازی خسته شدید، همیشه می‌توانید در شهر Night City و مناطق مختلف آن بچرخید و دنبال دردسر باشید.

پناه گرفتن با به عبارتی سیستم Cover نیز در این بازی نقش بسیار مهمی خواهد داشت؛ برای مثال اگر نگاهی به دموهای پخش شده از این بازی بیندازید، حتما متوجه اهمیت موضوع خواهید شد. هم شما، و هم دشمنان همگی هنگام درگیری پشت اجسام پناه خواهند گرفت که البته اگر تیر اسلحه شما کالیبر بالاتری داشته باشد، از برخی از سطوح رد خواهد شد. همچنین انداختن یک نارنجک این قسمت‌ها را خراب خواهد کرد تا با دید بازتری دشمنان را به قتل برسانید.

به علاوه، انتخاب نوع بازی و سبک بازی کاملا آزادانه و بر عهده بازیکنان خواهد بود. برای مثال ممکن است شما قابلیتی را انتخاب کنید که با آن دقت تیر بالاتری داشته و از اسلحه‌ها بهتر استفاده کنید، درحالی که بازیکنی دیگر ممکن است دویدن از داخل ساختمان‌ها و دور زدن دشمنان را ترجیح دهد. البته لازم به ذکر است که ویژگی‌های قابل ارتقا و بدست آوردن در این بازی بسیار زیاد خواهند بود؛ برای مثال شما می‌توانید در بازی Cyberpunk 2077 به یک هکر حرفه‌ای تبدیل شده و سیستم‌های اتوماتیک را به تله‌ای برای دشمنان تبدیل کنید.

مبارزه نزدیک نیز در این بازی جایگاه خاصی دارد؛ برای مثال در تریلر قدیمی منتشر شده در سال 2013 دیده بودیم که یکی از سلاح‌ها و قابلیت‌های بازی Cyberpunk 2077 برای مبارزه نزدیک، استفاده از یک تیغه چسبیده به دست شخصیت اصلی خواهد بود که نه‌تنها برای کشتن دشمنان، بلکه برای بالا رفتن از دیوار نیز می‌تواند مفید باشد.

بازی Cyberpunk 2077

با این حال نکته قابل توجه پس از پی بردن به شخصیت اصلی و قابلیت‌های آن، یاران شما در این بازی هستند. همانطور که پیش‌بینی می‌شد و انتظارش را هم داشتیم، در بازی Cyberpunk 2077 شما تنها نخواهید بود و افرادی شما را همراهی خواهند کرد. برای مثال، در یکی از تریلرهای بازی با شخصیت Jackie آشنا شدیم که بسیار قدرتمند بوده و یک ماشین را برای ایجاد یک مانع برای پناه گرفتن با دستان خود بلند کرد. البته در تریلر دیگری (E3 2019) نیز دیده بودیم که این شخصیت تیرهای زیادی خورده و تقریبا می‌توان گفت که کشته شد، اما لازم است بدانید که این تنها یار شما در بازی Cyberpunk 2077 نیست.

اگر اخبار مربوط به این بازی را دنبال کرده باشید، قطعا از حضور بازیگر معروف سری فیلم John Wick یا همان کیانو ریوز (Keanu Reeves) خبر دارید. این بازیگر در نقش شخصیت Johnny Silverhand به عنوان یکی از همراهان شما در این بازی حاضر خواهد بود. البته جالب است بدانید که این شخصیت، درواقع از سال 2040 در یخ نگه داشته شده و در بازی Cyberpunk 2077 هم تنها در ذهن و مانند یک روح به سراغ شما خواهد آمد. به هر حال شخصیت Johnny Silverhand کاراکتر بسیار مرموزی است که از همان ابتدای سری بازی Cyberpunk نقش مهمی را در آن داشته و ممکن است که یکی از عوامل منفجر شدن بمب هسته‌ای در شهر Night City باشد.

بازی Cyberpunk 2077

بخش Cyberspace چیست؟

یکی از سوال‌های بزرگ که هنوز پاسخی برای آن توسط سازندگان بازی اعلام نشده، درباره فضای Cyberspace است که تنها با نام NET از آن نام برده شده است. تنها چیزی که از این بخش می‌دانیم، این است که در یکی از تریلرها شخصیت اصلی یا همان V وارد یک حمام یخ شده و سپس توسط کامپیوتر روی دستش توسط چند کد وارد یک فضای مجازی می‌شود که ظاهرا بخش بزرگی از بازی داخل آن اتفاق خواهد افتاد.

بازی Cyberpunk 2077

بخش چنده؟!

استودیو سی دی پراجکت رد رسما تایید کرده که بازی Cyberpunk 2077 یک عنوان کاملا تک نفره و داستان محور است. با این وجود احتمال عرضه بسته الحاقی و یا یک بازی دیگر در همین سبک برای حالت چند نفره در سال‌های آینده، چندان هم دور از ذهن نخواهد بود.

بازی Cyberpunk 2077

تاریخ عرضه بازی Cyberpunk 2077

پس از مدت‌ها تعویق و تاخیر، آخرین تاریخ اعلام شده برای عرضه بازی Cyberpunk 2077 در کمتر یک هفته دیگر و در 10 دسامبر (۲۰ آذر) خواهد بود. این بازی برای پلتفرم رایانه شخصی، کنسول‌های نسل نهمی، و همچنین کنسول‌های نسل هشتمی در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Cyberpunk 2077 :

Resolution: 1080p
Processor: Intel Core i5-3570K/ AMD FX-8310
GPU: GTX 780/ Radeon RX 470
RAM: 8GB
VRAM: 3GB

منبع: Polygon

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.