امروز:5 مرداد 1400
ایکس باکس سری ایکس / ایکس باکس سری اس

چگونگی مدیریت حافظه ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس

در این مقاله به بررسی نکاتی برای مدیریت و ذخیره فضا برای حافظه کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول‌ ایکس باکس سری اس می‌پردازیم. با زیپ فا همراه شوید.

کنسول ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس اکنون وارد بازار شده‌ اند. هر کدام از این کنسول‌ها برای ورود به نسل جدید بازی‌های ویدیویی بسیار قدرتمند ظاهر شدند. هنگام شروع کار با کنسول‌های جدید ایکس باکس، این کنسول‌ها از کتابخانه‌ای وسیع از بازی‌های نسل‌های قبلی ایکس باکس بهره می‌برند. علاوه بر این‌ها، عناوین جدیدی مانند بازی Yakuza: Like A Dragon، بازی Gears Tactics و بازی Dirt 5 هم برای این کنسول‌ها منتشر شده اند. همچنین کنسول‌های جدید ایکس باکس از سرویس فوق العاده Game Pass پشتیبانی می‌کنند که به کاربر امکان تجربه برخی از بهترین عناوین ایکس باکس از گذشته تا کنون را می‌دهد.

در نهایت وسعت بازی‌ها برای کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس خیره کننده است. با این حال، این موضوع باعث جلب توجه به سمت میزان حافظه در دسترس این کنسول‌ها نیز می‌شود. کنسول ایکس باکس سری ایکس از یک حافظه یک ترابایتی و کنسول ایکس باکس سری اس از حافظه 512 گیگابایتی هر دو از نوع SSD برخوردارند. به احتمال زیاد هنگامی که شروع به دانلود کردن بازی‌های‌تان کنید با مشکل کمبود فضای کافی در کنسول‌تان مواجه خواهید شد (به خصوص این که در کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول‌ ایکس باکس سری اس به ترتیب 802 گیگابایت و 364 گیگابایت فضای قابل دسترسی برای کاربر وجود دارد).

هرچند شما می‌توانید یک حافظه یک ترابایتی اضافه برای کنسول خود تهیه کنید تا میزان فضای آن را گسترش دهید اما قیمت این حافظه 220 دلار است که تنها کمی از قیمت خود کنسول ایکس باکس سری اس ارزان تر است. در حالی که حجم بازی‌های جدید در حال افزایش است و بسیاری از آن‌ها بیش از 100 گیگابایت فضا اشغال می‌کنند. در نتیجه شما به سرعت به این نتیجه خواهید رسید که مدیریت حافظه کنسول‌تان کاری خواهد بود که شما به صورت مداوم در نسل جدید بازی ها باید انجام دهید.

با وجود این موضوع، در ادامه نکاتی را برای دسته بندی بهتر و ذخیره فضای بیشتری برای کنسول جدیدتان ارائه خواهیم داد.

بازی هایی که می‌خواهید نگه دارید را اولویت بندی کنید

یک موضوع حیاتی در مورد استفاده شما از کنسول نسل جدیدتان، این است که حواس‌تان به فضای خالی و در دسترس حافظه کنسول باشد. این که بازی جدیدی را خریداری کنید و بعد متوجه شوید که فضای کافی برای دانلود و نصب آن در اختیار ندارید هیچ وقت برای‌تان جالب نخواهد بود. هر بازی که در library خود دارید مقداری فضا از حافظه SSD کنسول‌تان را اشغال می‌کند. این موضوع در مورد دیسکهای بازی هم شامل صدق می‌کند چرا که نیاز به بارگذاری اطلاعات روی فضای داخلی کنسول دارند. این در حالی است که بسیاری از کاربران می‌خواهند تمام بازی‌هایی که قصد دارند تجربه کنند را هم زمان دانلود کنند.

پیشنهاد ما این است که روی اولویت‌های حیاتی‌تان تمرکز کنید و ابتدا بازی‌هایی که برای‌تان در اولویت هستند را دانلود کنید. چون همان طور که می‌دانید شما همیشه توانایی دانلود بازی‌هایی که از قبل خریده اید را دارید و همچنین می‌توانید بازی‌هایی که از حافظه کنسول‌تان حذف کرده اید را در صورت تمایل برای تجربه دوباره دانلود کنید.

به روز رسانی‌های خودکار (auto updates) را خاموش کنید

از دیگر نکات مهم برای مدیریت بهتر حافظه کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس این است که به قسمت system setting کنسول رفته و قابلیت auto update را غیر فعال کنید. به طور کلی، به روز رسانی‌‌بازی‌های نصب شده روی کنسول های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس بصورت خودکار زمانی که کنسول به اینترنت متصل باشد انجام می‌شود. طبیعتا این کار برای بازی‌هایی که تمام کرده اید یا تا مدتی قصد دوباره بازی کردن آن‌ها را ندارید هم انجام می‌شود. پس برای استفاده بهینه تر از حافظه، بهتر است که این امکان را غیر فعال کنید و روی به روز رسانی بازی‌هایی که می‌خواهید بازی کنید تمرکز کنید. همچنین با این کار مطمئن خواهید شد که دانلود بازی‌هایی که قصد نصب کردن آن‌ها را دارید پشت صفی طولانی از به روز رسانی‌های ناخواسته منتظر نمانند.

از یک دستگاه خارجی برای بازی‌های با قابلیت Backward Compatibility استفاده کنید

کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس می‌توانند از یک حافظه خارجی برای نگه داری بازی‌ها استفاده کنند. هرچند که با این کار تنها امکان اجرای بازی‌های کنسول ایکس باکس وان و نسخه‌های قدیمی تر ایکس باکس را خواهید داشت. هیچ کدام از عناوین انحصاری کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس قابلیت اجرا روی حافظه خارجی را نخواهند داشت (این موضوع شامل عناوینی از ایکس باکس وان که برای کنسول‌های جدید ایکس باکس ارتقا یافته اند هم می‌شود). با این حال شما می‌توانید بازی‌های مختص کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس را در یک حافظه خارحجی ذخیره کنید تا در صورت تمایل به تجربه دوباره آن، نیازی به دانلود مجدد بازی نباشد. با وجود لیست وسیعی از عناوینی که در سرویس Game Pass ایکس باکس موجودند، استفاده از یک حافظه مجزای خارجی برای بازی‌هایی با قابلیت Backward Compatibility، می‌تواند راهی مطمئن و ارزنده جهت مدیریت بهتر و ذخیره فضای بیشتری در حافظه کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس باشد. لازم به ذکر است که بسته به نوع حافظه ای که استفاده می‌کنید، شما همچنان می‌توانید از قابلیت Quick Resume ایکس باکس و مدت زمان بارگزاری کوتاه تر لذت ببرید.

حجم رسانه های ذخیره شده را پایین بیاورید

یک راه مهم دیگر برای ذخیره فضای بیشتر در حافظه کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس، کاهش حجم رسانه‌های ذخیره شده (عکس‌ها و ویدیوهایی که از محیط بازی ذخیره می‌شوند) است. با وجود پشتیبانی از ضبط ویدیوهایی با کیفیت 4K HDR در کنسول ایکس باکس سری ایکس، ویدیوهای ذخیره شده از بازی به راحتی می‌توانند حجم بسیار زیادی از فضای حافظه کنسول‌های ایکس باکس را اشغال کند. شما می‌توانید در بخش تنظیمات کنسول‌تان، کیفیت تصاویر و فیلم‌های ذخیره شده از بازی ها را به 1080p کاهش دهید. مصخوصا در مورد فیلم‌های ذخیره شده از محیط بازی که می‌توانند حجم بسیار زیادی از حافظه را اشغال کنند.

بعضی از بازی‌ها در کنسول ایکس باکس سری اس کم حجم تر هستن

هرچند که این نکته کمک چندانی نمی‌کند، اما صرفا جهت اطلاع و یاد آوری می‌گوییم.  اگر شما از کنسول ایکس باکس سری اس استفاده می‌کنید، برخی از بازی‌ها روی این کنسول بخاطر استفاده نشدن از محتویات با کیفیت 4K در بازی توسط سازنده، حجم کمتری خواهند داشت. برای مثال بازی Sea of Thieves در کنسول ایکس باکس سری اس 17 گیگابایت فضا اشغال می‌کند. در حالی که حجم این بازی در کنسول ایکس باکس سری ایکس 46 گیگابایت است. تفاوت حجم بازی های دیگر به این اندازه چشمگیر نیست. بازی Gears 5 در کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس به ترتیب 72 و 55 گیگابایت از فضای حافظه را اشغال می‌کند. حجم بازی Forza Horizon 4 در کنسول ایکس باکس سری اس 71 گیگابایت و در کنسول ایکس باکس سری ایکس 85 گیگابایت است. این کاهش حجم در مورد بازی‌های مختلف متفاوت است. هر چند که ممکن است این موضوع نتواند حافظه SSD کوچک‌تر کنسول ایکس باکس سری اس را جبران کند، اما می‌تواند در ذخیره مقدار بیشتری فضا در دستگاه کمک کند.

منبع: GameSpot

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.