امروز:4 مرداد 1400

چگونه کنترلر ایکس باکس وان را به ایکس باکس سری ایکس وصل کنیم؟

یکی از ویژگی‌های کنسول ایکس باکس سری ایکس، پشتیبانی از کنترلر کنسول ایکس باکس وان است. در این مطلب به چگونگی وصل کردن کنترلر ایکس باکس وان به ایکس باکس سری ایکس می‌پردازیم. با زیپ فا همراه شوید.

کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس پس از خریداری، به همراه یک کنترلر به دست خریدار می‌رسند. اما داشتن یک یا چند کنترلر اضافه در خیلی مواقع می‌تواند کاربردی و حتی لازم باشد. این موضوع بیشتر از همه در شرایطی که می‌خواهید بازی‌ای را به صورت چند نفره بازی کنید اهمیت پیدا می‌کند. خوشبختانه کنسول ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس در این مورد از قابلیتی برخوردار هستند که بسیاری از گیمرها را از خرید کنترلر‌های اضافه معاف می‌کند. کنسول‌های نسل جدید ایکس باکس بدون هیچ مشکلی با کنترلر کنسول‌های نسل گذشته شرکت مایکروسافت یعنی کنسول ایکس باکس وان و کنسول ایکس باکس وان اس که کنترلر اندکی ارتقا یافته تری دارد هماهنگ می‌شوند و شما می‌توانید تمام بازی‌ها را به خوبی با کنترلر کنسول ایکس باکس وان روی کنسول ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس تجربه کنید.

برای اتصال کنترلر کنسول ایکس باکس وان  به کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس، طبق مراحلی که در پایین نوشته شده است عمل کنید.

 • دکمه Sync را که روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس قرار دارد فشار دهید.

xbox sync

 • دکمه Xbox را روی کنترلر کنسول ایکس باکس وان فشار دهید تا کنترلر روشن شود.

xbox conrtoller xbox btn

 • دکمه Sync که نزدیک ورودی شارژر کنترلر کنسول ایکس باکس وان قرار دارد را فشار دهید تا زمانی که دکمه Xbox کنترلر شروع به چشمک زدن کند.
 • صبر کنید تا چشمک زدن دکمه Xbox متوقف شود و در حالت روشن باقش بماند.
 • کنترلر کنسول ایکس باکس وان شما با کنسول ایکس باکس جدیدتان متصل و هماهنگ شده.

چگونگی وصل کردن کنترلر ایکس باکس وان به ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس؟

برای شروع به بازی کردن با کنترلر کنسول ایکس باکس وان و با پروفایل گیمرتگ خودتان روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس ، شما ابتدا باید مطئن شوید که کنسول شما می‌داند این شما هستید که کنترلر را در دست گرفتید. شما باید این کنترلر را برای پروفایل خودتان تنظیم کنید. این کار به خصوص اگر قبل از این از کنترلر دیگری برای بازی استفاده می‌کردید ضروری است.

برای تنظیم و شروع بازی با کنترلر کنسول ایکس باکس وان روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • مطمئن شوید که کنترلر شما هماهنگ (sync) شده. کافی است که دکمه‌های جهتی کنترلر را فشار دهید و اگر کنترلر به درستی وصل شده باشد، کنسول به فشردن دکمه‌ها پاسخ می‌دهد و شما می‌توانید در صفحه dashboard شروع به گشتن کنید.
 • دکمه Xbox را روی کنترلر کنسول ایکس باکس سری اس فشار دهید تا صفحه guide باز شود.

 • از طریق بخش Profile & system وارد تنظیمات (Settings) کنسول شوید.

 • از قسمت Account، وارد بخش Sign-in, security & passkey شوید.

 • گزینه This controller signs in را انتخاب کنید.

 • گزینه LINK CONTROLLER را انتخاب کنید تا بتوانید پروفایل خود را برای کنترلر تعیین کنید.

 • کنترلر کنسول ایکس باکس وان اکنون به پروفایل شما متصل شده است.

کنترلر شما به محض اینکه پروفایلتان را تنظیم کردید، آماده استفاده است. شما اکنون می‌توانید از آن برای تمام بازی‌های کنسول های ایکس باکس، کنسول ایکس باکس وان، کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس استفاده کنید. تمام دکمه‌های کنترلر کنسول ایکس باکس وان به همان صورتی که  انتظار دارید کار خواهند کرد. تنها تفاوت آن این است که برای گرفتن اسکرین شات یا ضبط ویدیو از بازی‌ها، شما باید دکمه Xbox را روی کنترلر فشار دهید و از طریف صفحه guide اقدام به گرقتن اسکرین شات یا ضبط ویدیو کنید. چرا که کنترلر کنسول ایکس باکس وان دکمه Share که روی کنترلر کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس قرار دارد را ندارد.

چگونه از کنترلر با سیم کنسول ایکس باکس وان روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس استفاده کنیم؟

به همان صورت که کنترلر بدون سیم کنسول ایکس باکس وان را به کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس وصل می‌کردید، می‌توانید کنترلر سیم دار کنسول ایکس باکس وان را هم وصل کنید. در این مورد تفاوت کنترلر کنسول ایکس باکس وان با کنسول ایکس باکس سری ایکس در ورودی کنترلر است. کنترلر کنسول ایکس باکس وان از ورودی micro USB استفاده می‌کند. در حالی که ورودی کنترلر کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس USB C است.

برای اتصال کنترلر کنسول ایکس باکس وان به کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس با سیم، طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • اگر کنترلر مورد استفاده شما سیم دائمی ندارد، یک کابل micro USB را وارد کنترلر کنسول ایکس باکس وان کنید.
 • انتهای دیگر سیم را وارد یکی از ورودی‌های USB کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس کنید.
 • صبر کنید تا کنترلر متصل شود.

مقایسه کنترلر کنسول ایکس باکس وان با کنترلر کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس

کنترلر کنسول ایکس باکس وان و کنترلر کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس از لحاظ ظاهری تقریبا شبیه هم هستند و تفاوت چندانی ندارند. اما سخت افزار و قطعات به کار رفته در آن‌ها بسیار متفاوت است. با وجود این تفاوت‌ها، شرگت مایکروسافت این قابلیت را به شما داده تا بتوانید یک کنترلر کنسول ایکس باکس وان را به کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس بدون هیچ مشکلی متصل کنید و حتی با آن بتوانید بازی‌های نسل بعد را هم به راحتی تجربه کنید و برای این کار هیچ اقدام و هزینه اضافی‌ای لازم ندارید.

کنترلر کنسول ایکس باکس وان نسخه توسعه یافته و پیشرفته‌تری از کنترلر کنسول ایکس باکس 360 است که از هر نظر کنترلر بسیار خوبی بود. و کنترلر کنسول ایکس باکس وان اس حتی از این هم بهتر شد.

آیا می‌توان از دیگر لوازم جانبی کنسول ایکس باکس وان روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس استفاده کرد؟

وصل کردن کنترلر ایکس باکس وان به ایکس باکس سری ایکس – شرکت مایکروسافت ضمانت قطعی نمی‌کند که تمام لوازم جانبی کنسول ایکس باکس وان روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس قابل استفاده باشند، اما پشتیبانی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس از این قطعات جانبی بسیار خوب است. تمام کنترلرهای رسمی و بیشتر قطعات جانبی رسمی و لوازم کنسول ایکس باکس وان به خوبی روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس کار می‌کنند. از جمله این لوازم می‌توان به هدست‌های ایکس باکس اشاره کرد. بسیاری از قطعات غیر رسمی کنسول ایکس باکس هم به خوبی روی کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس کار می‌کنند. برای مثال کنترلر‌های سیم دار یا بی سیم، هدست‌ها و لوازم دیگر.

البته برخی از لوازم جانبی کنسول ایکس باکس وان هم ممکن است روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس کار نکنند. پس با عجله اقدام به خرید یک قطعه جانبی کنسول ایکس باکس وان نکنید، با فرض اینکه به خوبی روی کنسول جدیدتان کار می‌کند. بهتر است ابتدا از طریق شرکت سازنده قطعه، از کار کردن قطعه‌ای که قصد تهیه آن را دارید مطمئن شوید و ببینید که آیا این قطعه روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس امتحان شده یا خیر.

اگر کنترلر یا قطعه جانبی‌ای دارید که روی کنسول ایکس باکس وان کار می‌کند، ضرری ندارد که عملکرد آن را روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس یا کنسول ایکس باکس سری اس امتحان کنید و ببینید که آیا به خوبی کار می‌کند یا خیر. برای این کار کافی است همان شیوه ای که دستگاه را به کنسول ایکس باکس وان متصل و از آن استفاده می‌کردید را روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس یا کنسول ایکس باکس سری اس انجام دهید. اگر دستگاه پس از اتصال کار نکرد، از طریق شرکت سازنده بررسی کنید. ممکن است برخی از این قطعات نیاز به روش اتصال خاصی برای کار روی کنسول‌ ایکس باکس سری ایکس و کنسول ایکس باکس سری اس داشته باشند.

منبع: LifeWire

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.