10 حقیقت عجیب در رابطه با مجموعه Star Wars که تا به حال نشنیده‌ اید

در این مطلب به 10 حقیقت عجیب در رابطه با مجموعه Star Wars می‌پردازیم که به تازگی در کتاب Fascinating Facts عنوان شده است. با زیپ فا همراه باشید.

مجموعه Star Wars از محبوب‌ترین مجموعه‌های تاریخ سینمای جهان است که مردم دنیا را در سنین متفاوت تحت تاثیر قرار داده است. به جرات می‌توان گفت که این مجموعه دنیا را متحول کرده و اکنون به یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مجموعه‌های دنیا تبدیل شده است.

جورج لوکاس (George Lucas) هرگز این موضوع که قصد ساختن ادامه سه گانه فیلم Star Wars را دارد پنهان نکرده است. با این حال هر آنچه که او برنامه‌ریزی کرده بود و در سر داشت روزی که کمپانی دیزنی شرکت Lucasfilm را خرید پشت درهای بسته دیزنی پنهان ماند و تمامی ایده‌های او به ذخایر گنجینه‌های شرکت دیزنی پیوست.

Star Wars یا همان جنگ ستارگان نام مجموعه فیلم‌هایی است در ژانر حماسی و فضایی که در هر قسمت از آن داستان شخصیت‌ها و موجودات متفاوتی در سال‌هایی از گذشته و در کهکشانی دور افتاده را روایت می‌کند. اولین قسمت این مجموعه سال 1977 اکران شد و دومین قسمت آن در سال 1981. قسمت اول فیلم، Star Wars نام داشت که بعد‌ها بری هر کدام از قسمت‌های فیلم نامی متفاوت انتخاب شد.

قسمت چهارم این مجموعه به نام Episode IV: A New Hope بود که باعث شهرت جهانی این مجموعه شد و بعدها با ساخت دو قسمت دیگر سه گانه مجموعه Star Wars را تشکیل داد. پس از گذشت ده سال در سال 2015 پروژه ساخت سه گانه جدیدی از این مجموعه آغاز شد که جدیدترین اثر آن در سال 2019 با عنوان فیلم Episode IX: The Rise of Skywalker اکران شد. هر نه فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار شده و از این بین دو فیلم اول برنده این رقابت شدند. سری فیلم‌های Star Wars همواره موفقیت‌های بزرگ تجاری را برای سازندگان و عوامل سازنده به ارمغان آورده‌اند که بسیار مثال زدنی است و می‌توان گفت پس از دنیای مارول دنیای جنگ ستارگان (Star Wars) بزرگترین دنیای خیالی و سینمایی است.

بر اساس جزییات، شخصیت‌ها و دنیای جنگ ستارگان پارک‌های تفریحی، کتاب‌، فیلم و انیمیشن، بازی‌های کامپیوتری، سریال تلویزیونی و محصولات تجاری متفاوتی به بازار و مردم جهان عرضه شده است. هیدالگو (Hidalgo) یکی از اعضای نویسندگان گروه داستان شرکت لوکاس فیلم است که کتاب Star Wars: Fascinating Facts را نوشته است. در این کتاب ذکر شده که لوکاس قصد آنرا داشته است تا در قسمت هشتم مجموعه لوک اسکای واکر را بکشد پس بنظر می‌رسد که سگانه شرکت دیزنی چندان تفاوتی با سه گانه خود لوکاس نداشته علاوه بر این وی در کتاب خود به نکات مرموز و عجیب دیگری در رابطه با این مجموعه اشاره کرده است که در ادامه به ده مورد آن‌ها می‌پردازیم.

سرنوشت لوک اسکای واکر

در حالی که هنوز هم برخی طرفداران فیلم Star Wars از سرنوشتی که برای لوک اسکای واکر (Luke Skywalker) توسط کارگردان این اثر رایان جانسن (Rian Johnson) در سال 2012 در فیلم The Last Jedi تعیین شده بود عصبانی و ناراضی هستند اما بنا بر آنچه که در کتاب آمده است لوکاس نیز همین تصمیم را برای این شخصیت داشته است و نوشته‌های او با آچه جانسن عملی کرده است چنان مغایرتی نداشته است.

اصالت ری (Rey)

مطلب بالا تنها شباهت نوشته‌های لوکاس با آنچه در فیلم ساخته شده در شرکت دیزنی دیدیم نیست. هیدالگو عنوان می‌کند که سه گانه لوکاس حول محور داستان زن قهرمانی می‌چرخد که دارای روحیه‌ای حساس بوده و بسیار جوان است. بر اساس گفته‌های وی لوکاس ابتدا این دختر جنگجو را که 14 سال سن دارد، تارین (Taryn) نامید و پس از مدتی و بررسی نوشته‎های خود عقیده‌اش را عوض کرده و نام او را به تیا (Thea) یا وینکل (Winkie) تغییر داده است که او از نام نهایی مطمئن نیست. هید الگو همچنین اشاره کرد که ممکن است لوکاس قصد آن را داشته که این قهرمان در دنباله‌های بعدی به دنبال لوک اسکای واکر گمشده می‌گردد.

کلون بودن لاندو (Lando)

این نمونه یکی از عجیب‌ترین جزییات مجموعه است که می‌شنویم. لاندو یک کلون بوده است! لی براکت (Leigh Brackett) فیلم نامه نویس، در پیش نویس کتاب The Empire Strikes Back موضوع عجیبی را در رابطه با یکی از شخصیت‌ها نام لاندو کالریسیان (Lando Calrissian) نوشته است. به گفته این فیلم نامه نویس و به تایید هیدالگو لاندو خود را به عنولن یک کلون و یکی از اعضای خانواده اشاردی (Ashardi) معرفی می‌کند. ظاهرا جد لاندو علاقه‌ای به تشکیل خانواده به روش معمول نداشته است و بجای ازدواج و فرزند آوری نسخه‌های متفاوت و پیشرفته‌ای از خود ساخته و به طور واضح‌تر کلون کرده است.

شریک گمشده دکتر اوازان (Evazan)

یک قسمت عمده کتاب به صحنه‌ای در فیلم Episode IV’s cantina  می‌شود که در آن یک تفاوت فاحش بین مطالب نوشته شده توسط لوکاس و فیلم اکران شده می‌بینیم. مهاجمان موهوم لوک پوندا بابا (Ponda Baba) و دکتر اوازان به همراه شخص سومی وارد می‌شوند. موجودی که به جوندگان شباهت دارد و توسط Obi-Wan’s lightsaber کشته می‌شود.

ملاقات خانوم پیگی (Miss Piggy) با داگوبا (Dagobah)

فرانک اوز (Frank Oz) با اجرای دو شخصیت برجسته در تاریخ سینمای هالیوود یودا (Yoda) و خانوم پیگی (Miss Piggy) معروف است. هیدالگو در نوشته‌های خود حکایتی را از زبان مارک هیمیل (Mark Hamill) در رابطه با خانوم پیگی عنوان کرده است. به گفته او در ابتدا هنگامی که هیمیل از اوز درخواست کرده است تا او صداپیشگی خانوم پیگی را انجام دهد، اوز مخالفت کرده است. اما در ادامه می‌افزاید که اوز در خواست او را تنها به این دلیل رد کرده است که از این طریق او را در صحنه فیلم‌برداری فیلم The Empire Strikes Back با بیرون آوردن ناگهانی عروسک خانوم پیگی و عنوان کردن دیالوگ‌هایی که مجموعه باتلاقی داگوبا را مورد تمسخر قرار می‌داد غافلگیر کند.

سن حقیقی آناکین (Anakin)

بنا به گفته هیدالگو سن آناکین یکی از موضوعاتی بوده است که لوکاس هنگام نوشتن داستان فیلم The Phantom Menace بیشتر از بقیه با آن درگیر بوده و دست و پنجه نرم کرده است. بسیاری از رفتار‌ها و صحنه‌ها آناکین را فردی بیش از یک بچه یا نوجوان نشان می‌داد و در نهایت لوکاس تصمیم خود را گرفت. بنا به تصمیم لوکاس آناکین نه سال سن دارد و او دلیل رفتارهای آناکین را تاثیر عمیق مرگ مادرش بر وی دانست. اما چیزی که عجیب است، این است که هنگامی که ما در فیلم Return of the Jedi دوباره با آناکین روبه‌رو می‌شویم، او باید تقریبا 45 سال سن داشته باشد.

اهمیت ماسک وادر (Vader)

دارت وادر (Darth Vader) خیلی زود به لطف ماسک وحشتناک و تنفس غیر انسانی خود به یک شخصیت شرور مشهور تبدیل شد. نهایتا در فیلم Revenge of the Sith مشخص شد که چرا و چگونه آناکین اسکای واکر ماسک را اکتساب کرد. به نظر می‌رسد این ماسک در فیلم A New Hope کاربرد بسیار جالبی داشته باشد. رالف مک کوئری (Ralph McQuarrie) هنرمند هنر‌های مفهومی هنگامی که همراه لوکاس صحنه‌ای که وادر در آن در خلاء خود را پرتاپ کرده تا به سفینه یا کشتی شاهزاده خانوم لیا (Leia) شود را تصور می‌کردند تصمیم می‌گیرند تا این ماسک را برای او طراحی کنند.

عنوان اصلی اپیزود دوم

آیا تا به حال با خود اندیشیده‌اید که لوکاس تا چه حد از واکنش آنلاین مردم به سه گانه پیش درآمد آگاه است؟ به طور طبع پاسخ شما را شگفت زده خواهد کرد، گفتنی است طبیعتا بیشتر از آنچه که من و شما فکر می‌کنیم. هنگامی که لوکاس مشغول نوشتن قسمت دوم مجموعه بود، از عنوان Jar Jar’s Great Adventure استفاده می‌کرد که این شوخی حتی تا مراحل اول ساخت انیمیشن زنده بود و گفته می‌شد.

ماجرای Asajj Ventress

Asajj Ventress یکی از شخصیت‌های اصلی هر دو نسخه انیمیشن Clone Wars است اما آنچنان که به نظر می‌رسد او می‌تواند شخصیت شرور اصلی قسمت دوم باشد. در کتاب طرح اولیه‌ای آمده است که در آن گفته شده شاگرد دوم پالپاتین (Palpatine) ممکن است یک زن سیت لرد باشد که مشخصاتی شبیه به Asajj Ventress دارد. اما پس از توافق کریستوفر لی (Christopher Lee) و امضای قرارداد با وی این شخصیت به فیلم Clone Wars پیوست و کنت دوکو (Count Dooku)  متولد شد.

ماز کاناتا (Maz Kanata) چگونه متولد شد

هیدالگو در رابطه با این شخصیت دوست داشتنی می‌گوید که خصوصیات ظاهری ماز کانتا از جمله عینک و فیگور چهره او از یک معلم زبان انگلیسی به اسم رز گیلبرت (Rose Gilbert) الهام گرفته شده است. رز گیلبرت معلم زبان انگلیسی کارگردان معروف جی جی آبرامز (JJ Abrams) و طراح موفق ریک گیلبرت (Rick Gilbert) بوده است. حتی گفته می‌شود که هنگام ساخت فیلم The Force Awakens ماز کانتا به لقب رز مشهور بوده است.

بدون شک مطالعه کتاب Fascinating Facts برای طرفداران مجموعه جنگ ستارگان بسیار لذت بخش و هیجان انگیز خواهد بود زیرا پشت هر شخصیتی که کارگردانان و نویسندگان خلق می‌کنند، بدون شک داستان جالبی وجود دارد که شنیدن آن برای علاقه مندان آن شخصیت جالب خواهد بود. این سری فیلم نیز پر است از شخصیت‌های متفاوت و پر است از داستان‌ها و ماجراهای گوناگون.

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.